Venezuela (Bolívarovská republika Venezuela)
Země s mnoha ostrovy
Venezuela je federativní republika, která se nachází na severu Jižní Ameriky, při pobřeží Karibského moře. K Venezuele patří ještě mnoho menších i větších ostrovů např.: Grenada, Trinidad a Tobago, Aruba atd. Na východě sousedí Venezuela s Guyanou, na jihu s Brazílií a na západě a severozápadě tvoří hranici s Kolumbií. V tropických oblastech leží Venezuela blíže k rovníku na severní polokouli.
Základní nezbytné informace
Rozloha země je 916 445km2 a žije zde 26 414 815 obyvatel. Hustota zalidnění se pohybuje okolo 29 obyv./km2. Tento stát patří mezi nejvíce městské země v Latinské Americe. Většina obyvatel je soustředěna na severu, především v Caracasu, což je hlavní město Venezuely. Úředním jazykem Venezuely je španělština, ale podle regionů jsou zde i četné domorodé jazyky. Náboženská většina jsou římští katolíci. Měna je venezuelský bolívar (VEF). Prezidentem země je Hugo Chávez Frías.
Objevení a španělská kolonizace
Venezuela byla objevena kolem roku 1498, kdy na jejím pobřeží zakotvil Kryštof Kolumbus. Později, v roce 1522, začali Španělé toto území kolonizovat a stavět první vesnice. Venezuela se stala samostatnou republikou 5. července 1811, kdy se stala nezávislou na Španělsku.
Ekonomická důležitost Venezuely
Venezuela je významným státem v těžbě nerostných surovin. Převládá zde těžba železné rudy, oceli, hliníku, diamantů, soli, stavebních materiálů a samozřejmě ropy a zemního plynu. Mezi průmyslová odvětví, která jsou nejvíce rozvinutá se řadí zpracování potravin, strojírenství, petrochemie a mnoho dalšího. Velmi důležitý pro Venezuelu je také cestovní ruch.
Mezi nejdůležitější plodiny pěstované na tomto území patří kukuřice, cukrová třtina, rýže, banány, zelenina a káva. Na maso se zde chová především skot, prasata a kuřata. Velmi významnou část přebírá i rybolov.