Machu Picchu: Skvost mezi památkami Jižní Ameriky
2 500 metrů nad mořem
Machu Picchu patří mezi nejvýznamnější archeologické památky nejen Jižní Ameriky, ale i celého světa. Posvátné incké město leží v perských Andách v nadmořské výšce dva a půl tisíce metrů, tyčí se nad údolím řeky Urubamby. Většina turistů sem míří vlakem, ti sportovněji vybavení po vlastních nohách. Budete zde obdivovat nejen úžasně zachované budovy, ale i okolní nádherné zelené hory a pohádkovou krajinu.
Ztracené město
Dodnes vědci neurčili přesný význam Macchu Picchu, protože incká civilizace neznala písmo. Město bylo postaveno v 15. století a bylo obydleno pouhé jedno století. Zřejmě se jednalo o nábožensky významné centrum, kde byl uctíván bůh Slunce. O městu se hovoří i jako o ztraceném městě, protože ho pro svět objevil až počátkem 20. století americký vědec Hiram Bingham. Místní lidé ho znali, jedna rodina zde dokonce farmařila. V roce 1983 bylo zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. V novém tisíciletí se v rámci celosvětového internetového hlasování zařadilo vedle čínské Velké zdi či jordánské Petry mezi nových sedm divů světa. Nával turistů se Peru snaží omezit a denně na Machu Picchu prodává jen 2 500 tisíce lístků.
Na co se můžeme těšit?
Město by se dalo rozdělit na zemědělskou část, kde se na terasách zřejmě pěstovaly brambory a kukuřice či zelenina, a chrámové komplexy a obytné budovy. Ty Inkové stavěli z precizně opracované žuly, mezi jednotlivé kvádry se prý nevešla ani čepel dýky. Významnými archeologickými objekty jsou například rituální kamen intihuatana, Chrám Slunce, Chrám tří oken, Hlavní chrám či observatoř.
TIP: Podívejte se na Machu Picchu z vrcholu hory Huayna Picchu, sice se při jejím výšlapu pěkně zapotíte, ale ten pohled, kdy městečko vidíte jako na dlani, za to stojí.