Kolumbie – Trocha z historie
První osídlení
Doložení prvního kolumbijského osídlení je poměrně problematická záležitost. S jistotou totiž nelze říci, kdy přesně se v této oblasti usídlili lidé. Vědci se domnívají, že již v prvním tisíciletí před naším letopočtem byla značná část Kordiller osídlena. Tato oblast byla v zařazena na seznam Světového dědictví UNESCO, nachází se zde komory s urnami či jeskynními malbami.
Pod nadvládou Španělska
Do počátku 16. století příliš mnoho nevíme. Jelikož Španělé po svém příchodu řadu památek poničili a množství měst zbourali či přestavěli, tudíž se téměř nic nedochovalo. Obyvatelé byli nuceni přijmout katolickou víru a převzít kulturu. Třicátá léta 16. století přinášejí likvidaci indiánských států španělskými kolonizátory a vzniká generální kapitanát Nová Granada, vzápětí místokrálovství Nová Granada, kde hlavním městem je Bogota. Osmnácté století přináší léta nepokojů a protestů proti španělské nadvládě, obyvatelé nejsou spokojeni a chtějí nezávislost. Na krátkou dobu Kolumbie nezávislost skutečně získala v roce 1819, a to díky Napoleonovi a jeho vpádů do Španělska, vznikl tak stát Nové Kolumbie.
Nepokoje, nespokojenost a boje
Po Napoleonově porážce však byla Kolumbie opět poražena a vládu převzalo Španělsko. Rok 1830 je rokem rozpadu Nové Kolumbie a opět se vrací Nová Granada. Další vývoj je charakterizován nepokoji a tvrdými boji. USA se roku 1903 podílí na odtržení Panamy od Kolumbie. Konec 19. století je obdobím bojů, které vyústily v guerillovou válku.
Současná situace
Ukončení nepokojů přichází roku 1958 a nastává ustanovení koaliční Národní fronty. Vznikají levicově orientované gardy, jakými jsou Revoluční ozbrojené síly Kolumbie, Národní osvobozenecká armáda a proti nim pravicové organizace Spojená sebeobrana Kolumbie, která vzniká roku 1997. I přestože je Kolumbie členem OSN, Aladi a mnoha dalších mezinárodních organizací, situace se v současné době nevyvíjí úplně správnou cestou, jelikož je ovládána drogovými kartely, které mají v zemi velký vliv. Velmi časté je zde násilí a korupce. Malé zlepšení situace nastalo až za prezidenta Alvara Uribea.