Chile
Poloha
Na svou rozlohu 756 tisíc km2 pokrývá Chile neobvykle velkou část mořského pobřeží. Země leží při západním pobřeží Jižní Ameriky, jež je omíláno Tichým oceánem, přičemž zabírá jeho převážnou část. Chilané, kterých je necelých 17 milionů, se proto hojně věnují rybolovu (Chile je mezi pěti světovými velmocemi v rybolovu).
Hlavní město a důsledky nadvlády
Chile je demokratickou prezidentskou republikou. Hlavním městem je Santiago de Chile, nejstarší chilské město. Ne nadarmo jeho stavby připomínají evropskou architekturu – v roce 1541 bylo město založeno Španěly, kteří oblast kolonizovali, a přes pro Evropana nehostinné suché, tropické až pouštní podnebí v ní do 18. století zůstali. Dlouhá nadvláda se promítla i do náboženství Chilanů, kteří z více než 80 % vyznávají křesťanství (zejména římští katolíci).
Co se v Chile pěstuje a chová?
V Chile se daří kukuřici, pšenici, bramborám, rýži a dalším podobným zemědělským plodinám. Významná je také těžba nerostných surovin (světově důležitá je těžba mědi a jódu).
Nástrahy přírody – zemětřesení
Otřesy země nejsou v Chile ničím výjimečným. Země totiž leží blízko místa, kde se litosférická deska Nazca podsouvá pod jihoamerickou desku, a právě tento proces způsobuje zemětřesení. Síly při střetu jsou tak obrovské, že vyvolaly největší zemětřesení v dějinách – v roce 1960 se půda otřásla pod nohama Chilanů při 9,5 stupních Richterovy škály. Zemětřesení tohoto stupně podle popisu působí vážné škody i na vzdálenost několika stovek kilometrů. Jednak se vlny šíří pevninou a jednak takový otřes vyvolá často velkou vlnu tsunami, jež zasáhne blízký Velikonoční ostrov, případně Havaj. Přes častý výskyt zemětřesení se Chile však nestává „odpruženou“ zemí jako například Japonsko, pravděpodobně kvůli nevelkému technologickému pokroku. Nejčerstvější je zemětřesení z konce února 2010, které dosáhlo 8,8 stupňů Richterovy škály. Za oběť mu padlo více než dvě stě lidí a zdevastovalo téměř celou zemi.