Autem do Chorvatska
Možností na cestu do Chorvatska je hned několik, v tomto článku si projdeme základní pravidla, která musíte dodržovat při cestě autem do této oblíbené dovolenkové destinace.
Platné doklady
Při cestách motorovými vozidly je bezpodmínečně nutné mít platný řidičský průkaz, technický průkaz a doklad o pojištění vozidla (zelená karta), kterou na trase ČR-Rakousko-Slovinsko-Chorvatsko vyžadují policejní orgány všech států, kterými na cestě do Chorvatska projíždíte.
Maximální povolené rychlosti
Povolená rychlost na dálnici je 130 km/hod, na komunikacích označených pro provoz motorových vozidel je maximální rychlost 110 km/hod, na komunikacích mimo osady je maximální rychlost 90 km/hod, pokud místní úpravou není stanoveno jinak. V osadách je povolena maximální rychlost 50 km/hod, pokud není místní úpravou stanoveno jinak.
Legislativní úprava, na co si dát pozor?
Na dálnicích je používání dětských sedaček povinné. V případě dopravní nehody je nutné, aby si majitel vozidla od policie vyžádal sepsání protokolu o nehodě a poškozeném vozidle. Bez tohoto dokladu není možné z Chorvatska vycestovat. V Chorvatsku je nově zavedena nulová hranice obsahu alkoholu v krvi řidiče (doposud povolená max. hranice 0,5 ‰), povinné používání mobilního telefonu s hands-free a povinná rozsvícená světla během dne.
Chorvatské dálnice
Jak už jistě víte, v Chorvatsku nemají klasické dálniční známky. Při vjezdu na dálnici si u okýnka vyzvednete lísteček. Při výjezdu z dálnice pak zaplatíte částku dle vzdálenosti, kterou jste po dálnici jeli. Platit můžete hotově (kunami, eury) ale i kartou. Nová dálnice Záhřeb – Split byla otevřena v roce 2005, její celková délka činní 380 km, mýtné pro osobní vozidlo je aktuálně 200 Kn = cca 680 Kč
Další možnosti cesty
Do Chorvatska samozřejmě můžete cestovat i autobusem či vlakem. Cesta pak bude ale mnohem méně komfortní, dražší a poměrně znatelně delší.