Chilská kuchyně
Vliv ostatních národů
Chilané se stravují velmi různorodě, a to díky tamní pestré kuchyni, která má dalekosáhlé kořeny. Zvyklosti a způsob vaření do země zavlekli španělští kolonizátoři, již se na západ Jižní Ameriky dostali v 16. století. Uvážíme-li, že španělská kuchyně se nechala inspirovat Araby a Židy, bude nám jasné, že hovoříme o rozličných pokrmech. Zejména díky vhodným podmínkám pro zemědělství si mohou Chilané vybírat z různých plodin, které se naučili bravurně zpracovávat.
Snídaně, oběd a večeře
Typický Chilan si po probuzení dopřeje kávu nebo čaj s toastem či sladkým pečivem a třeba jogurtem. V poledne zasedne ke stolu, kde na něj čeká šťavnatý oběd – nejčastěji jehněčí a ryby doprovázené bramborovou kaší, salátem. Na večer není zvykem se moc přejídat, a proto se nejčastěji podává zeleninový salát.
Tradiční nápoje
Ke všem se často a hojně pije kvalitní chilské víno s letitou tradicí. Zajímavostí je pak paraguyaský čaj nebo takzvané pisco sour, tedy silná pálenka z destilovaného vína, které bývá často mícháno s nealkoholickými nápoji, například s kolou.
Chilské pivo
Nebyl by to typický český turista, aby se návštěvník nepodíval v konečné destinaci svého cestování po místním pivu. I v Chile se vaří pivo, které je alespoň u chilských obyvatel poměrně oblíbené. Experimenty s vařením piva začaly v sedmdesátých letech, kdy se proslulá chilská vína stávala horšími (pak se ale vrátila ke svým kvalitám). Pivo Chilanům zachutnalo, a tak se začalo vařit ve velkém. V současné době seženete pivo jak v plechovkách, tak ve sklenicích. Pivo v plechu vyrábějí jak ve třetinkách (0,33 l), tak i v půllitru. Větší portfolio objemů nabízejí chilští pivovarníci u lahví, konkrétně 0,25, 0,33, 0,5, 0,6, 0,7 a 1 l. Odlišná je záloha na lahev, která se může vyšplhat až na 20 korun. Překvapí také šroubovací uzávěr u každé lahve. Obsah alkoholu v chilských pivech se pohybuje běžně do 7 %. Nejznámější a neprodávanější je v Chile značka Cristal, jež obsahuje 4,2 % alkoholu a chuťově se podobá českému pivu.
Chilské víno
Chile je díky příhodnému podnebí skvělým místem pro pěstování vína. Tuto skutečnost si po prvních pokusech pěstování rychle uvědomili přední výrobci vína a do oblasti zainvestovali nemalé peníze, čímž nastartovali výrobu chilského vína a umožnili její bezproblémový rozvoj.
Víno v nejvyšší kvalitě
Tamní prostředí navíc ochránilo vinice (jako jediné na světě) před škůdcem révokazem phyloxer, a tak jim nezkrátilo jejich životnost. Pěstují se zde různé odrůdy, například Sauvignon Blanc, Cabernet Sauvignon nebo Chardonnay. Chilské víno je mezi konzumenty velmi oblíbené a vyhledávané, především díky vysoké kvalitě, jež je nabízena za příznivější cenu než u předních původních, francouzských vín. Pro tamní vína nejsou charakteristické unikátní značky vína, nýbrž způsob, jakým se pěstuje. Ten vínům dodává jemnou a zároveň plnou chuť. V České republice seženete chilské víno ve vybraných obchodech v rozmezí od 150 Kč až do několika tisíc korun.