Tallinn: kouzelná zákoutí se skrývají v estonské metropoli
Před Vánoci jsme přemýšleli, kam bychom mohli vyrazit na prodloužený víkend. Kamarádka nám doporučila Tallinn, hlavní město Estonska. Ona tam byla na výletě, když studovala v Helsinkách. Z finského hlavního města se do estonského vypravila trajektem, jak to dělá hodně turistů. My jsme ale vyráželi z Česka, takže jasná volba padla na letadlo.
V centru za chvíli
Oproti řadě velkých měst v Evropě je spojení z letiště do centra Tallinnu bezproblémové, protože můžete v pohodě využít městskou hromadnou dopravu, která vás doveze až přímo do centra, které je vzdálené pouhé čtyři kilometry. Můžete jet buď autobusem či tramvají.
Trocha informací o městě
Tallinn ani nepůsobí jako metropole, ale spíše klidnější středně velké město. Vždyť zde žije jen půl milionů obyvatel, polovina z nich má jako mateřštinu ruštinu, druhá polovina estonštinu. Životní úroveň místních obyvatel je vysoká, Tallinn je snad středobodem Evropské unie co se týče informačních technologií.
Město leží u Finského zálivu, od Helsinek ho dělí jen 80 kilometrů. Z přístavu dennodenně vyplouvají místní i turisté jak do Finska, tak Stockholmu, Petrohradu a dalších destinací. Skoro nám až bylo líto, že jsme zde jen na víkend a trajektem jsme nejeli. Víte, že cesty za nákupy mezi Tallinnem a Helsinkami jsou tak běžné, že se vžil termín Talsinki?
Historické centrum má dvě části
Sovětská minulost v centru města není vůbec poznat, ba naopak historické centrum nás okouzlilo. V roce 1997 bylo zapsané na Seznam kulturního dědictví UNESCO. Tallinn se rozděluje na dvě části, na hradní pahorek Toompea a Vanalinn, staré město, které leží níže. V minulosti mezi sebou tyto dvě části často soupeřily o moc a vliv.
Pohřební mohyla Toompea
Vrch Toompea je dle legend pohřební mohylou hrdinného vůdce Estonců Kaleva, kterou pro něj postavila jeho žena Linda. Místu vévodí věž Pikk Hermann, od roku 1371 zde prý každý den vyvěšují státní vlajku. Na místě dnešního hradního komplexu stál hrad i v minulosti, ale z původního dánského, který pocházel z počátku 13. století, se už nic nedochovalo. Dnes v budově sídlí estonský parlament.
Nás více než hradní komplex okouzlila katedrála Alexandra Něvského, který stojí hned naproti. Vystavili ho Rusové na počátku 20. století. Na Toompea je ještě k vidění kostel Toomkirik, který oproti katedrále působí skromně, jedná se o nejstarší kostel v Estonsku. Pokud vás více zajímá historie Estonska, můžete navštívit muzeum historie, které se nachází ve velké věži z 15. století Kiek-in-de-Kök, název se dá přeložit jako „koukni do kuchyně“.
Procházka po Vanalinnu
Po historickém centru, které leží pod vrcholem, je nejlepší se pohybovat pěšky a můžeme jen doporučit bez mapy. Protože toulání se a bloudění romantickými uličkami, je důvod, proč se sem chceme vrátit. Celý labyrint cest je pěší zónou s mnoha útulnými kavárnami. V nich se můžete zahřát, pokud budete mít sychravé počasí jako my.
Jádrem Vanalinnu je radniční náměstí, historické budovy, které ho obklopují, jsou hezky zrekonstruované. Od roku 1422 zde funguje lékárna. Na radniční budově nás zaujala věž, která vypadá jako minaret od mešity a prý skutečně minaret byl její předlohou. Na ní se dá vyjít a rozhlédnout se po Tallinnu.
Celé město dříve obepínaly hradby postavené v 16. století. Znáte Nymburk? Podobné hradební věže jsou v Tallinnu, ale je jich tu dokonce 26. Na krátký úsek hradeb se dá i vyjít.
Shrnutí
Celkově víkend hodnotíme velmi pozitivně, všude jsme se domluvili bez problémů, viděli jsme historické budovy a pochutnali si na dobrém jídle a pití. Navíc nám Talliňané přišli takoví usměvavější oproti Pražákům, nebo to bylo tím, že jsme byli na dovolené, kdy je vše růžovější? Porovnejte na vlastní oči a již dnes kontaktujte cestovní kancelář Čezproka, kde vám vyberou ty nejlepší letenky a hotely a doporučí, co ve městě nevynechat.