Petrohrad: Benátky severu a skvost Ruska
Přestože hlavním městem Ruska je Moskva, mnozí cestovatelé míří spíše do Petrohradu. Města, které je branou do duše Rusů. Najdete zde spletité uličky i veliká náměstí a hlavně malebné kanály, díky nimž je přirovnáváno k Benátkám. Historické jádro Petrohradu je zapsané mezi světové památky UNESCO. Někteří tvrdí, že se za tři století, před kterými město zakládal car Petr Veliký, nic nezměnilo. Je to však pochvala nebo kritika?
Car Petr Veliký Petrohrad na severozápadu impéria založil v roce 1703. Jméno mu nedal po sobě, jak by se mohlo zdát, ale po apoštolovi Petrovi. Po dvě století byl Petrohrad hlavním městem a v době Sovětského svazu se jmenoval Leningrad. Občané v roce 1991 v referendu rozhodli, že druhé největší město Ruské federace se vrátí ke svému původnímu názvu Sankt-Petěrburg.
Benátky severu se Petrohradu neříká nadarmo, vždyť město leží v ústí Něvy do Finského zálivu. Jeho území je rozložené na čtyřiceti ostrovech propojených stovkami mostů. V letních měsících zde sice slunce zapadá, ale díky blízkosti pólu zde nastávají takzvané bílé noci. Tepnou města je čtyřkilometrový bulvár Něvský prospekt.
Určitě ne nejkrásnější, ale nejdůležitějším chrámem je Petra a Pavla, kde jsou od Petra Velikého pochováni téměř všichni ruští carové. Ten poslední, Mikuláš II., se svého tamního pohřbu dočkal až v 90. letech. Chrám leží v pevnosti na ostrově na řece Něvě, chrámová věž je nejvyšší pravoslavnou věží na světě, z které je skvělý výhled do okolí. Několik desítek let chrám sloužil pouze jako muzeum, ale v dnešní době plní i církevní funkci.
Jak již bylo naznačeno, ve městě je řada velikých náměstí, tím opravdu obřím je impozantní Palácové náměstí. Jeho dominantou je Zimní palác, kde carové sídlili. Útokem na něj začala v roce 1917 bolševická revoluce, která svrhla carskou rodinu a nastolila období komunismu. V dnešní době v Zimním paláci najdete slavné muzeum Ermitáž. V desítkách sálů si můžete prohlížet až neuvěřitelnou sbírku umění ze snad ze všech dob. Však Ermitáž se chlubí, že vlastní tři miliony uměleckých předmětů. Vynechat Ermitáž je jako nenavštívit Louvre, když jste v Paříži.
TIP: V Petrohradu nezapomeňte obdivovat jeden z více než desítky zdvihacích mostů přes Něvu. Avšak pozor, v noci se Vám může stát, že se nebudete moci dostat na druhou stranu řeky.