Zajímavosti Francie – kam se podívat
Versailles
Krásný zámek Ludvíka XIV, který určitě stojí za navštívení. Nachází se v okolí Paříže a dnes je už na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
Sacré Coeur ( kostel Největšího srdce Ježíšova v Paříži )
Sacré Coeur ( kostel Největšího srdce Ježíšova v Paříži ) stojí v nejvyšším bodu Paříže. Je to stavba v novorománsko-byzantském slohu a patří mezi další symboly města. Stavba byla zahájena roku 1875 a skončena roku 1914, ale první bohoslužby byly slyšeny až po skončení 1. světové války v roce 1919. Čtyři kopule jsou orientálního slohu. Zvonice, 84 m vysoká, se nachází v zadní části kostela a v ní se nachází slavný zvon Savoyarde, který patří mezi největší zvony na světě, váží 19 tun.
Pont Royal
Je (znovu) postavený most za vlády Ludvíka XIV, který tuto stavbu plně financoval. Stavba trvala od roku 1685 až do toku 1689. Most byl také několikrát přejmenován, ale nakonec mu jméno Královský zůstalo. V roce 1939 byl prohlášen historickou památkou. Je zděný, o pěti obloucích a jeho celková délka je 110 metrů, šířka je 16 metrů. Je také třetím nejstarším mostem ve městě (po Point Neuf a Point Marie).
Place des Vosges ( Place Royal )
Place des Vosges ( Place Royal ) je jedno z nejstarších plánovaných náměstí v Paříži, dal je postavit král Jindřich IV. v letech 1605-1612. Nachází se blízko náměstí Bastile. je to pravidelné čtvercové náměstí, které se stalo vzorem pro mnoho dalších měst a ovlivnilo evropskou architekturu. Uprostřed je fontána a náměstí má parkovou úpravu, je tedy příjemné v něm posedět a na chvilku si odpočinou z hlučných ulic Paříže.
Notre-Dame: ( Chrám Matky Boží )
Je považována za jeden z nejkrásnějších příkladů francouzské gotické architektury. Její stavba byla zahájena roku 1163 a dokončena byla ve 14 století. Leží na ostrově ( Il de la Cité ) v Paříži. Výška věží je 69 m a v nich se nachází celkem 5 zvonů. Nejznámější je zvon Emanuel, který váží více jak 13 tun. S touto nádhernou katedrálou si jistě každý spojí Hugův román Zvoník u Matky Boží. V chrámu se také konala korunovace Napoleona.
Hôpital Saint-Louis
Je to druhá nejstarší nemocnice v Paříži a byla postavena na počátku 17. století na příkaz Jindřicha IV. Stavba byla dokončena v roce 1612. Byla postavena jen jako dočasné řešení při tehdejších epidemií, protože dosavadní nemocnice neměla dostatečnou kapacitu a při epidemiích v letech 1562, 1596, 1606 nemohla pomoci mnoha lidem. Areál staré nemocnice je dnes chráněn jako historická památka. Dnes má nemocnice 2 500 zaměstnanců a hlavními specializacemi je hematologie a dermatologie a léčí se zde i rakovina.
Eiffelova věž
Byla postavena u příležitosti stého výročí velké francouzské revoluce. Původně měla zdobit Paříž při Světové výstavě roku 1889 a měla být stržena o 20 let později, ale nestalo se tak a dnes je jednou z nejznámějších ,,ozdob“ Paříže a symbolem Francie. Jméno nosí po svém konstruktérovi Gustavu Eiffelovi.
Výška střech je 300,65 m a výška antény je 324 m a celá konstrukce je z oceli. Ročně ji navštíví asi 6,5 milionů lidí z celého světa.
Arc de Trompe ( Vítězný oblouk v Paříži )
Dal postavit Napoleon Bonaparte v letech 1806 až 1836 na počest francouzské armády, své moci a vítězství ( bitva u Slavkova ). Stavba je přes 51 metrů vysoká a 45 metrů široká a je zdobena plastikami ( Bitva u Slavkova, Dobytí Alexandrie, Přechod přes most v Arcole, Obrana…). Najdete ho na náměstí Hvězdy ( Place de l´Etoil ), u kterého začíná proslulá nákupní třída Chaps Elysées. Je to druhý největší vítězný oblouk na světě a každý rok u něj bývá zakončen závod Tour de France.
Marseille
Je hlavní městem oblasti Provence a je druhé největší město Francie. Žije zde více než 1,5 milionů obyvatel a velkou část z nich jsou cizinci. Marseille leží na jižním pobřeží Francie, čímž se stalo hlavní destinací emigrantů ze severní Afriky. Je to také velice důležitý obchodní francouzský přístav a bylo tomu již v minulosti, jejíž počátky sahají až do 6 st. př. n. l., kdy Marseille sloužila jako obchodní kolonie.
Dnes je Marseille město kultury, zábavy , festivalů, ale na své si zde přijdou i milovníci procházek, protože město je plné nejrůznějších zákoutí a malebných uliček.
Jídlo
Francie je po celém světě známá svou rozmanitou a labužnickou kuchyní a víny které jsou opravdovou slastí pro znalce i amatéry. Tato gurmánská, jak se jí často přezdívá, kuchyně se vyznačuje např. žabími stehýnky, pečenými šneky, saláty z mořských plodů, ústřicemi, rybami, krémovými polévkami, fondue, tartiflette a samozřejmě masem, sýry a vínem.
Hlavním městem francouzské gastronomie je považován Lyon. Charakter francouzské kuchyně se liší podle jednotlivých regionů, ale ve všech koutech Francie můžeme ochutnat vynikající místní sýry jako Raquefort, Brie, Camembert či kozí sýry, které jsou také velkou pochoutkou. Mezi věhlasné tradiční pokrmy patří Pot au feu ( jídlo z jednoho hrnce ), kde je smíchána zelenina s masem a bylinkami nebo známé hovězí po Burgundsku či Telecí ragú.
Pití
Ve francii se pije víno daleko více než v Čechách a Francouzi jsou na své víno také patřičně hrdí. Nabídka je zde veliká a v každé restauraci vám rádi pomohou vybrat to pravé ( červené, bílé, růžové či šumivé ) Ve Francii jsou velmi oblíbené i aperitivy, jako je např. pastis ( anýzový likér, který se ředí vodou ) nebo kir ( což je ovocný likér, nejčastěji rybízový, smíchaný s bílím vínem ), kir royal ( je šampašké s likérem. Při jídle jsou na řadě vína.
Ve Francii je zvykem mít v restauraci vína rozlévaná, což vám umožní si objednat třeba ¼ l nebo ½ l či ¾ l. Po jídle se často servíruje digestiv ( hruškovice, jablíčko, calvados či koňak). Ke každému jídlu je zde servírovaná voda ( z kohoutku ), je zdarma a můžete jí vypít kolik chcete. Podává se v litrových ,, caráfehc“